Nakagawa Kinji – česká anabáze

  • napsal Ing. Bohumil Planka, CSc.
    • Nihontō Kenkyūkai – senior president

Náhoda si v životě občas zahraje podivuhodnou roli. Na jaře 2023 jsem cestoval vlakem RegioJet z Prahy do Ostravy a personál mi nabídl ke čtení různé tiskoviny a já automaticky sáhl po časopise Bojová umění (Fighter´s magazin) číslo 9-10, ročník 27. Na stranách 41 až 45 byl skvěle napsaný článek Martina Hradeckého „Nakagawa ryū battōjutsu“. S chutí jsem se do něj začetl a zavzpomínal na rok 2006, kdy jsem mistra Nakagawu potkal v Japonsku. Nedlouho poté mne shihan Pavel Slavík (Kenshōkan dōjō) požádal, zda bych na příchod senseje do Česka zavzpomínal formou článku. Rád tak činím a poněkud dopřesním faktografii z výše citovaného časopisu.

Při svém studijním pobytu v Japonsku 2006 jsem se na Kyūshū, ve městě Fukuoka, v dílně mečíře So Masachiky (mukansa) seznámil s mistrem šermu Akioshi Horimitsu (Kage ryū), který si přišel vyzvednout nový meč na tameshigiri. Dali jsme se do řeči (rukama – nohama) o šermu a mečích. Sensei Akioshi mi laskavě nabídl, budu-li mít cestu do provincie Kumamoto, že mne naučí sekat bambus svým specifickým, starým stylem. Je to technika zaměřená na nácvik kote-giri (sek na zápěstí), vyžadující speciální držení meče a švihové provedení seku. Jde o relativně krátký pohyb vycházející z předloktí a zápěstí, připomínající ovládání biče. Neskutečně efektivní technika, vyžadující minimum síly, člověk se téměř neunaví, kdy z pohledu pozorovatele čepel krájí tlustý bambus lehce, jako šišku salámu. Ideální pro tuto techniku je těžší čepel ve stylu Kiyomaro-den s ó-kissaki (moje srdeční záležitost …).

Uplynulo pár dnů a So Masachika sensei mne překvapil zprávou, že se mu podařilo pro mne zorganizovat sérii navazujících studijních pobytů v provincii Kumamoto a že mne očekává rovněž sensei Akioshi.

Tak jsem se 24. 5. 2006 v „Zemi medvědů“, v Nagakusa, Aso-shi, na panství rodiny Nichi-in Amano (výrobce saké a bambusových fléten shakuhachi) potkal nejen s mistrem Akioshi, ale byl mi také představen pan Nakagawa Kinji, který při semináři demonstroval své umění tameshigiri Toyama ryū. Vyměnili jsme si vizitky a posléze začali spolu komunikovat e-maily.

Z jara 2008 mi pan Nakagawa psal, že s blížícím se důchodem se zabývá myšlenkou založení Oshu bujutsu koryū shidōkai v Evropě a chtěl vědět, jaká je situace s výukou bojových umění u nás, zda by byl zájem zřídit pobočku i v Česku. Protože plánoval v létě navštívit Anglii, dohodli jsme se, že zahájí svoji evropskou misi zastávkou v Praze.

Oslovil jsem kolegy Jelena (ČFK), Balvína (SKBU Hostivař) a Babuku (SEBU Kladno), zda by měli zájem spolupracovat při realizaci veřejných exhibic a semináře tameshigiri v Praze.

Dne 29.5.2008 přiletěli sensei Nakagawa Kinji a jeho asistent Tanaka Atsushi do Prahy.

30.5.2008 měli na programu celodenní seznamování s Prahou.

V sobotu 31.5.2008 proběhly v dōjō SKBU Hostivař semináře Iaidō a tameshigiri pro budōka.

V neděli 1.6.2008 se v Muzeu Policie ČR uskutečnilo exhibiční vystoupení pro veřejnost, kde bylo prezentováno kendō a iaidō (ČFK), evropský šerm (SEBU Kladno) a tameshigiri (Nakagawa, Tanaka). Odpoledne navštívili japonští hosté hrad Karlštejn.

Archivní fotografie dokreslují přátelskou atmosféru setkání.

V pondělí 2.6.2008 pánové odlétali v poledne do Londýna.


V následujícím roce, 12. až 14. října 2009, přiletěl pan Nakagawa do Prahy v doprovodu pana Kazuki Uno (iaidō), pana Norio Tanaka (iaidō), paní Narumi Tanaka (Urasenke instruktor) a paní Satomi Tsunoda (ikebana).

13.10.2009 uspořádal Shinbunkan Praha seminář pana Nakagawy.